Umjetnička večer „Bošnjačka kultura i tradicija“

Dana 22. 2. 2024. godine učenice svih razreda rožajskog odjeljenja Medrese „Gazi Isa-beg“ organizirale su umjetničku večer pod nazivom „Bošnjačka kultura i tradicija”.

Učenice su na razne načine predstavile kulturu, običaje i historiju Bošnjaka.

Na početku programa proučeni su ajeti iz Časnog Kur’ana.

U prvom dijelu programa prikazani su kultura i običaji kroz izvedbu sevdalinke i skečeva, a drugim dijelom prikazan je historijski dio o ratu u Bosni recitacijom, autorskim tekstovima i ilahijama.

Između ostalog, učenica četvrte godine Sumejja Kalač, autorskim tekstom je na sljedeći način govorila o Bošnjacima:

„Bošnjaci, kao svjedoci svih tih doba, nose na svojim licima tragove stoljetne borbe i ljubavi. Njihove priče postaju kaleidoskop emocija, gdje svaki smijeh i svaka suza čine svoju vlastitu melodiju. I tako, kroz ove slojevite prostore, svaki putnik postaje pjesnik, svaki korak postaje stih u epskoj pjesmi Bosne. Nastavljam putovanje kroz ovu zemlju kao zaljubljeni hroničar, gdje svaki kutak nosi teret povijesti, svaki zalazak sunca krije neispričane priče. Prašina vremena polahko se taloži na mojim cipelama, ali svaki trag koji ostavljam postaje poveznica između onoga što jesam i onoga što će biti.”